Jakie podatki zapłacimy kupując samochód?

Zanim zaczniemy cieszyć się nowym nabytkiem w postaci zakupionego właśnie samochodu, trzeba najpierw, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od momentu spisania umowy kupna-sprzedaży, wywiązać się z obowiązku podatkowego.
Generalna zasada jest taka, że obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym. Dotyczy on przede wszystkim transakcji, w których nabywamy pojazd od osoby fizycznej, a wartość nabytku przekracza 1000 zł. Podatek należy uiścić korzystając z formularza PCC dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tego obowiązku zwolnione są tylko niektóre kategorie osób niepełnosprawnych, nie dotyczy on również sytuacji, gdy kupujemy auto od firmy, niezależnie od tego, czy jest ona lub nie płatnikiem VAT. W pozostałych przypadkach podatek jest obowiązkiem kupującego i wynosi 2% ceny pojazdu. Nawet gdy pojazd był naprawiany np. były wymieniane w nim skrzynie biegów.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma sensu próba oszukania fiskusa poprzez celowe zaniżanie ceny samochodu
Bowiem jeśli będzie ona rażąco odbiegać od przeciętnych cen rynkowych, zostaniemy najpewniej i tak wezwani przez urząd skarbowy do dokonania korekty i uiszczenia niedopłaty. Jeśli zaś nie złożymy deklaracji PCC i nie zapłacimy podatku, a urząd skarbowy o tym się dowie, grozi nam nie tylko konieczność zapłaty podatku z odsetkami, ale i mandat o wartości do 2 tysięcy złotych.
Jeżeli kupujemy nowy samochód w salonie, to sprzedawcą jest przedsiębiorca, a zatem otrzymujemy jedynie fakturę VAT albo VAT marża i jesteśmy zwolnieni od obowiązku zapłaty podatku PCC. Nieco inaczej wygląda sytuacja nabycia auta w komisie samochodowym. Gdy sprzedawcą samochodu podanym w umowie jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, na przykład właściciel komisu, nie mamy obowiązku zapłacenia PCC, ale może pojawić się konieczność uiszczenia akcyzy. Ma to miejsce wówczas, gdy sprowadzony z zagranicy samochód nie został dotąd zarejestrowany w Polsce. Wtedy nabywca musi dokonać rejestracji oraz złożyć w Izbie Celnej odpowiednią deklarację i zapłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość zależy od pojemności silnika, dla samochodów o pojemności do 2000 cm jest to 3,1% ceny pojazdu, dla aut powyżej 2000 cm to 18,6% ceny samochodu.