Księgowość online – czy księgowość bez internetu jest możliwa?

W ostatnim czasie branża księgowości w Polsce podupadła, musi bowiem konkurować z jednym z najpotężniejszych obecnie narzędzi, a mianowicie internetem. Era księgowości online może zakończyć erę księgowości „papierowej”.

Według statystyk, z księgowości online korzysta w Polsce już 400 tys. firm. Duże firmy i korporacje dążą do tego, by rozliczać się szybko i działać fachowo, dlatego odrzucają pomoc tradycyjnego księgowego i swoją księgowość przenoszą w wirtualny świat.

Jeszcze nie tak dawno biura rachunkowe przeżywały swój złoty okres i nie były w stanie zliczyć swoich klientów, dziś można ich policzyć na palcach i są oni klientami prywatnymi, nie dużymi korporacjami ze sporymi zasobami gotówki.

Po co marnować tony papieru, tworzyć archiwa na dokumenty, wysyłać poprzez pocztę dokumenty, jak można uczynić to w ciągu 5 minut, bez zbędnych papierów. Nie tylko korporacje korzystają z internetowej księgowości – wiele osób prywatnych osobiście rozlicza się z fiskusem czy urzędem, wykorzystując program do fakturowania. My wtedy możemy zająć się budową domu.

Usługi księgowe online zaczęły wykorzystywać największe banki – aby pozyskać nowych klientów zaczęły oferować usługi bankowe, które są powiązane z okołobiznesowym doradztwem.

Księgowość online opiera się na samoobsłudze, co oznacza, że usługodawca udostępnia oprogramowanie w postaci przeglądarkowej, a klient samodzielnie prowadzi w nim ewidencje. Banki jednak nie pozwalają na pełen outsourcing – klienci muszą przesłać skany dokumentów, lecz nie wykonują samodzielnie wprowadzenia danych w system, tym zajmują się pracujący dla banku księgowi.

Czy księgowi i biura rachunkowe mogą czuć się zagrożone przez internet?

Mogą, ale nie muszą obawiać się całkowitego „wyginięcia” – zawsze potrzebny będzie ktoś, kto będzie potrafił obsługiwać rozmaite programy do księgowości, a także pomagał ludziom wypełniać w tych programach wnioski.

Internet zdominował nie tylko księgowość, ale prawie wszystkie dziedziny życia. Dziś większość ludzi załatwia swoje sprawy online, nie wychodząc z domu. Pozostaje więc dopasować się do dzisiejszych czasów i przenieść w wirtualną rzeczywistość.

Kategoria: Finanse i podatki