Lokaty inwestycyjne dla każdego??

gfd dfg

Dla osób, które są zainteresowane inwestowaniem na giełdzie, ale brakuje im wiedzy lub doświadczenia, banki przygotowały specjalną lokatę łączącą w sobie cechy zwyczajnej lokaty bankowej oraz inwestycji w papiery wartościowe na giełdzie.

Jest to tak zwana lokata inwestycyjna, która polega na tym, że środki finansowe na lokacie są inwestowane przez bank – na giełdzie polskiej oraz giełdach zagranicznych – w akcje i opcje na indeksy giełdowe. Dochód z takiej lokaty to więc nie tylko gwarantowane odsetki (jak w innych lokatach bankowych), ale również odsetki opcjonalne, czyli potencjalny zysk z inwestycji giełdowej.

Choć brzmi to oczywiście kusząco, nie można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że ten rodzaj lokat to najlepsze lokaty. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że dodatkowy zysk z inwestycji jest zależy od sytuacji na giełdzie, zatem dodatkowe odsetki nigdy nie są pewne, a bank nie może niczego zagwarantować. Ponadto lokata inwestycyjna należy do grupy lokat długoterminowych (zakładanych na dłuższy okres), co wiąże się z zamrożeniem wpłaconego kapitału na kilka lat. Trudniej jest także zerwać umowę przed czasem – niekiedy taka decyzja może poskutkować większymi stratami niż w przypadku zerwania przez końcem umowy klasycznej lokaty terminowej.

Należy też pamiętać, że nawet najlepsze lokaty inwestycyjne wiążą się z koniecznością odprowadzenia wynoszącego 20% podatku od zysku (zarówno od gwarantowanych odsetek, jak i dodatkowych zysków płynących z inwestycji na giełdzie), co nie jest wymagane przy samodzielnym inwestowaniu na giełdzie.

Kategoria: Finanse i podatki